In Azure, CI/CD, Portal Written by

Automatyzacja deploy-u aplikacji w Azure

W poprzednim wpisie opisałem jak wrzucać naszą aplikację na serwery znajdujące się w chmurze Azure. Cała procedura jest strasznie powolna i nie automatyzuje procesu, który powinien wykonywać się sam. Z pomocą przychodzi nam github oraz portal Azure. Bezpośrednio na nim możemy zdefiniować, aby nasz serwer sam pobierał zmiany z naszej gałęzi, a następnie w sposób automatyczny robił deploy.

Aby zacząć przygodę z automatyzacją potrzebujemy serwera z aplikacją web. Możemy sami go postawić wyklikując na portalu formatki albo kliknąć poniżej guzik, który postawi nam taki serwer:

Kiedy serwer jest już gotowy możemy zacząć automatyzację naszych procesów. Aby to zrobić musimy wybrać kartę Deployment Center naszej web Aplikacji. Kolejnym krokiem jest wybór repozytorium. W naszym wypadku wybierzemy githuba. Kiedy przejdziemy dalej, musimy dokonać autoryzacji naszego konta na gicie z portalem Azure.

ekran testu automatyzacji

Kolejnym krokiem jest wybór serwera, który buduje nasz kod. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest wybranie KUDU, czyli serwera z postawioną web aplikacją. Kiedy podejmiemy już decyzję, musimy tylko wskazać jakie repozytorium chcemy zbudować oraz z której gałęzi KUDU pobierze kod źródłowy.

ekran wyboru serwera budującego kod

I tak naprawdę to koniec. W kilku krokach zautomatyzowaliśmy proces publikacji naszej aplikacji. Po odświeżeniu strony można zauważyć, że kod się pobiera, buduje i publikuje. A kiedy widoczny w systemie będzie “Active”, aplikacja będzie już gotowa :).

ekran końcowy automatyzacji publikacji

Oczywiście cała magia dzieje się na sam koniec. Jeżeli dodamy zmiany do naszego brancha to Azure automatycznie pobierze, zbuduje i opublikuje nową wersję aplikacji. Od teraz już możemy porzucić Visual Studio i zautomatyzować publikacje aplikacji.

Co jeżeli nasze zmiany popsuły aplikację ? Nie musimy cofać zmian z gita, mergować się i stresować. Azure daje nam możliwość publikacji dowolnego commita z serwera. Jeżeli klikniemy w portalu na interesujący nas commit, możemy za pomocą guzika “Redeploy”  wrócić do wersji wcześniejszej. Kiedy wszystko naprawimy wystarczy wybrać najnowszy commit i programować dalej 🙂

(Visited 34 times, 1 visits today)

Last modified: 10 maja 2022

Close